Guma raklowa i jej znaczenie w sitodruku

Sitodruk to popularna technika poligraficzna, która pozwala na nanoszenie nadruków na różnych podłożach, w tym tkaninach i rozmaitych foliach. Uzyskane rezultaty są jednak uzależnione w znacznej mierze od rodzaju stosowanych materiałów oraz akcesoriów. Wśród czynników decydujących o osiąganiu właściwej jakości szczególne znaczenie będzie miała zastosowana guma raklowa. Przekonajmy się, do czego jest ona potrzebna i sprawdźmy, co się stanie, jeżeli nie będzie ona wymieniana z odpowiednią częstotliwością.
Do czego służy guma raklowa?
Guma raklowa jest kluczowym elementem rakla, a więc elementu pozwalającego na rozprowadzenie farby na powierzchni sita. Dzięki temu może ona mieć kontakt z zadrukowywanym podłożem w miejscach, gdzie poszczególne komórki nie zostały zasłonięte podczas naświetlania. Guma musi oferować właściwy balans między sztywnością a elastycznością, by móc dobrze przylegać do sita, a zarazem nie powodować uszkodzenia albo zbyt szybkiego zużywania się siatki. Niezbędna będzie też stałość wymiarowa i odporność na działanie chemicznych składników farb i rozpuszczalników używanych do czyszczenia sprzętu. W zależności od potrzeb gumy mogą mieć rozmaite profile.
Jakie problemy może powodować zły stan gumy raklowej?
Stosowanie gumy raklowej, która jest już w znacznym stopniu wyeksploatowana, będzie skutkowało złym rozprowadzaniem farby i jej nierównomiernym dostarczaniem do oczek siatki. Spowoduje to niepokrycie farbą niektórych obszarów. Kiepski stan powierzchni rakla oznacza też ryzyko szybkiego uszkodzenia siatki oraz problemy z jego optymalnym dociskiem. Warto pamiętać, że w maszynach automatycznych i półautomatycznych guma raklowa jest bardzo obciążona z uwagi na dużą ilość cykli pracy w jednostce czasu i zużywa się w dość szybkim tempie.