Czym charakteryzują się farby sitodrukowe?

On:
Czym charakteryzują się farby sitodrukowe?

Technika sitodruku jest popularna i powszechnie stosowana w wielu obszarach m.in. przy wykonywaniu nadruków na odzieży czy opakowaniach. Wśród czynników decydujących o jakości uzyskiwanych efektów znajdzie się zarówno rodzaj wykorzystywanego sprzętu, jak i precyzja wykonania sita. Do szczególnie ważnych parametrów należy zaliczyć również rodzaj użytej farby do sitodruku. Przekonajmy się, co jest istotne w przypadku farb dla tej techniki druku i sprawdźmy, jakie są ich rodzaje.

Jakie właściwości powinny mieć farby do sitodruku?

Z uwagi na sposób podawania w technice sitodruku farby ważna będzie ich stosunkowo niewielka lejność, by były one w stanie przechodzić przez oczka siatki tylko wtedy, gdy zostanie dociśnięta raklem. Wśród kluczowych cech znajdzie się też na tyle niska lepkość, by farba nie przyklejała się do sita. Istotna będzie też zdolność do rozpływania się po powierzchni, by wyeliminować utrwalanie struktury siatki na wydruku. Liczyć się będzie również szybkość przechodzenia z zolu w żel, ułatwiająca zasychanie, czas otwarcia powinien być jednak na tyle duży, żeby farba nie zasychała na sicie.

Jakich farb używa się przy sitodruku?

Technika sitodruku może być wykorzystywana do wykonywania nadruków na różnych podłożach, używane są więc w niej zarówno farby przeznaczone do druku na podłożach chłonnych, takich jak papier czy tkaniny, jak i podłożach niechłonnych np. tworzywie sztucznym bądź ceramice. Wśród najważniejszych wyróżników farb do sitodruku znajdzie się ich sposób utrwalania (m.in. promieniowanie UV, rozpuszczalnik wodny, termoutwardzalne, chemoutwardzalne). Wśród farb przeznaczonych do druku na tkaninach bawełnianych oraz bawełnianych z domieszką innych włókien szczególną popularnością cieszą się farby plastizolowe, które powstają z dodatkiem winylu, co sprawia, że są elastyczne i miękkie. Chętnie używane są farby wodne, przeznaczone do druku na tkaninach, papierze i kartonie oraz tekturze, a także na drewnie. Farby UV mogą być wykorzystywane na różnych podłożach, jednak zwykle są stosowane do druku na materiałach niechłonnych, tworzywach sztucznych (poliwęglanie, polipropylenie, polietylenie, PVC, polistyrenie), a także metalu oraz ceramice i papierach oraz kartonach powlekanych. Farby rozpuszczalnikowe to najczęściej farby nitrocelulozowe lub zawierające rozpuszczalnik o składzie odpowiadającym rodzajowi podłoża.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password